Dobre zdjęcia z wakacji - 10 porad

jak zrobic dobre zdjęcia na wakacjach1.Czytanie nie boli.

Aby zrobić zdjęcie warto dowiedzieć się jakie możliwości ma nasz aparat. Przed wyjazdem warto zajrzeć do instrukcji i sprawdzić możliwości naszego sprzętu, by szybko stworzyć możliwie najlepsze zdjęcia.

2. Nie bójmy się używać ręcznego.

Jeśli zdecydujemy się na to, by wyłączyć automatyczne ustawienia aparatu będziemy mieli zdecydowanie większa kontrolę nad tym co będziemy robić jeśli chodzi o zdjęcia. Będziemy zmieniać tak istotne parametry jak czas naświetlania, przesłona czy czułość. Wszystko to decyduje o jakości zdjęć. 

3. Wyłącz flesza.

Nie używajmy w sposób nadmierny lampy błyskowej. Szczególnie, że większość aparatów ma obecnie słabej jakości flesze, które nie dadzą nam nic wielkiego. Zdjęcia, które wykonane są bez lampy najczęściej są bardziej estetyczne, naturalne i będą się dużo lepiej prezentować.

4. Jak i kiedy błyskać?

Lampę używamy w momencie, kiedy rzeczywiście jest potrzebna. W momencie, gdy jest ciemno taka lampa będzie bardzo ważna, także w momencie, gdy na twarze pada słońce. Jeśli chcemy uzyskać dobre efekty przy zdjęciach z lampą trzeba umieć z niej korzystać i ją kontrolować.

5. Wypełnijmy kadr.

Powinniśmy zadbać o to, by obiekt, który jest fotografowany zajął zdecydowaną część całego kadru. Po to między innymi w aparatach pojawił się zoom i warto z niego korzystać, by nie było na zdjęciu zbyt wiele światła.

6. Zmieniaj perspektywę.

Przy robieniu zdjęć warto przyjmować różne perspektywy. Nie wszystkie zdjęcia muszą być robione z wysokości twarzy naszych bohaterów. Można eksperymentować i robić zdjęcia z poziomu gruntu czy też z góry. Taka forma da nam nowoczesne zdjęcia.

7. Nie trzymaj się centralnej kompozycji.

Nie zawsze warto trzymać się koncepcji kompozycji centralnej. W pewnych przypadkach można robić lepsze zdjęcia, gdy ustawi się bohatera bliżej krawędzi.

8. Czerwony ożywia.

Zawsze na zdjęciu kolory żywe są bardzo ważne, czy wpływają na jakość zdjęcia. Wzrok przyciąga między innymi kolor czerwony, dlatego warto go zakładać do zdjęcia. Z nim świetnie współgrać będzie barwa zielona.

9. Bądź w pogotowiu.

fotografowanie na wakacjachChcąc być dobrym fotografem trzeba być zawsze przygotowanym na to, że może pojawić się moment na zrobienie dobrego zdjęcia. Trzeba być w pogotowiu dbać o oświetlenie i zawsze kontrolować stan baterii i pamięci, by można było zrobić nagłe zdjęcia.

10. Postprodukcja.

Po wykonaniu zdjęć warto przed ich pokazaniem zajrzeć do nich, przebrać te, które się nie udały i je usunąć. Te mniej udane można nieco obrobić przez darmowe programy do obróbki oraz kadrowania zdjęć.

Powiązane wpisy