Fotografujemy krajobraz lustrzanką

fotografowanie lustrzankąChcąc zrobić dobre zdjęcie przy użyciu lustrzanki trzeba się dużo bardziej postarać. Zdjęcie takie wymaga większego nakładu pracy i staranności niż zwykły kompakt, gdzie wystarczy jedynie nacisnąć przycisk. W przypadku lustrzanki mamy mniejszą głębię ostrości i z tego wynika różnica między tymi aparatami i kompaktami. Dla wygody te z wysoką matrycą nadal będą określane jako lustrzanki, mimo że nie wszystkie mają lusterka. Matryca i jej rozmiary decydują o długości ogniskowej normalnej. Przy lustrzankach jest to od 25 do 43 mm natomiast przy kompaktach od 7 do 10 mm. W przypadku obiektów zoom mamy ogniskową, która jest regulowana w określonych przedziałach. W teleobiektywach mamy ogniskową dłuższą niż normalna. Chodzi oczywiście ciągle o ogniskowe rzeczywiste. Ogniskowa i jej długość będzie decydować o tym jak funkcjonuje głębia ostrości. Jeśli przyjmiemy te same wartości przysłony i odległości ostrości mamy głębię odwrotnie proporcjonalną do kwadratu ogniskowej rzeczywiste.

Zmieniając kompakt na lustrzankę będzie nam ciężko się przestawić ze względu na zmniejszoną gwałtowanie głębię. Dlatego przy kompaktach, gdy głębia jest duża można wygodnie robić zdjęcia niezależnie od warunków. Natomiast przy lustrzance trzeba dużo więcej popracować, by stworzyć dobre zdjęcie. Trzeba miedzy innymi zająć się ustawieniem przysłony, małego otworu czynnego. Nie może to być wartość zbyt duża, gdyż będą również problemy. Mówi się, że najlepsza będzie wartość f/8.0. W manualnym trybie musimy również sami popracować nad ostrością. Trzeba ustawiać odległość hiperfokalną, jednak może to być utrudnione, gdyż zależy między innymi od długości matrycy. Jeśli chcemy robić zdjęcia krajobrazów warto się dobrze przygotować jeszcze przed wyjściem z domu. Odległość hiperfokalną można ustalić przy pomocy kalkulatora z sieci w domu. W sieci mamy również aplikację na urządzenia mobilne, które pozwalają nam na bieżąco obliczać odległości hiperfokalne. Jest to praktyczne rozwiązanie.

dobra lustrzankaZdjęcia krajobrazów mogą powstać, jeśli będzie się ustawiać odległości od metra do nieskończoności. Głębię ostrości trudno będzie utrzymać, jeśli nie zastosuje się dobrych technik robienia zdjęć. Aparat warto ustawić na statywie, dodatkowo dopasować odpowiednio ostrość do zdjęcia. Zdjęcia wykonane kilka razy można na siebie nakładać przygotowując je za pomocą specjalnych programów do obróbki. Procedura taka będzie jednak bardzo trudna do zrealizowania i dlatego trzeba się na niej dobrze znać. Mamy nadzieje, że nasze porady okażą się pomocne.

Powiązane wpisy